STOPOVÉ PRVKY NEZBYTNÉ PRO VAŠE ZDRAVÍ
STOPOVÉ PRVKY
Pro fyziologické funkce Vašeho těla, jsou stopové prvky naprosto nepostradatelné. Každé tělo stopové prvky potřebuje k vykonávání miliardy miliard chemických reakcích každou vteřinu. Těchto 23 stopových prvků tvoří přibližně 7g na Vaší váhy. Tělo si je však nedodává, je tedy nutné je tělu dodávat vhodnou stravou a nebo vhodnými Oligoterapeutickými doplňky stravy. Na základě dlouholeté terapeutické praxe doporučujeme Švýcarské Oligo roztoky - BIOLIGO, které jsou Přírodní, Ionizované, Dynamizované, rozšířené o bio rostlinné extrakty a bio esenciální oleje. Švýcarské Oligo Roztoky obsahují kombinace 13 v Čr k užívání povolených stopových prvků.
Stopové prvky, které jsou nepostradatelné pro Vaše fyziologické zdraví rozdělujeme na:
- Katalyzátory - viz tabulka níže - ŽLUTÁ POLE
- Konstrukční prvky - viz tabulka níže - ORANŽOVÁ POLE
- Katalyzátory + Konstrukční - viz tabulka níže - ČERVENÁ POLE
STOPOVÉ PRVKY POVOLENÉ K UŽÍVÁNÍ v ČR V DOPLŇCÍCH STRAVY
Draslík je obsažen v:
- LOSOS, SARDINKY, JOGURT, ...
- BÍLÉ FAZOLE, ŘEPA, BRAMBORY, ŠPENÁT, ŽAMPIONY, BANÁNY, SUŠENÉ OVOCE, AVOKÁDO, HRÁŠEK, GRANÁTOVÉ JABLKO, ...
DRASLÍK
Draslík přispívá k:
- NORMÁLNÍ ČINNOSTI NERVOVÉ SOUSTAVY
- NORMÁLNÍ ČINNOSTI SVALŮ
- DRŽENÍ NORMÁLNÍHO KREVNÍHO TLAK
Draslík řídí fáze kontrakce/dekontrakce a relaxace, v buňkách hladkého svalstva srdce a krevních cév.
Jeho nedostatek je zodpovědný za těžké poruchy srdečního rytmu a hypertenzi. A to tak, že stimulací biosyntézy aldosteronu, který se vylučuje nadledvinami, zvyšuje diurézu a eliminaci sodíku, neboli transmembránový metabolismus, který řídí sounáležitost s metabolismem vápníku. Tím katalyzuje enzym nepřímo odpovědný, ale přesto nezbytný pro biosyntézu kosti.
Externí doplnění draslíku je proto nezbytné u: srdečních poruch, arytmie, tachykardie, fibrilace komor, hypertenze, hypotenze, paralýzy, myastenie, zadržování vody, obezity, celulitidy, chronického aktivního revmatismu, artrózy a Pagetovy choroby.
Tyto závažné patologické stavy mohou být důsledkem určitých klinických okolností: chronické onemocnění ledvin, dekompenzovaná hyperamonemie hyperamonemická cirhóza, Cushingova choroba, chronický průjem a hojené, dlouhotrvající zvracení.
Průměrná hodnota draslíku při analýze vlasů musí být mezi 14 a 60 ppm.
PŘELOŽENO Z PUBLIKACE:
Trace Elements - MICHEL A FREDERIC DEVILLE OTEC A SYN
DRASLÍK VE ŠVÝCARSKÝCH OLIGO ROZTOCÍCH BIOLIGO:
Fosfor je obsažen v:
- RYBY, PLODY MOŘE, MLÉKO, VEJCE, SÝRY, ...
- DATLE, KEŠU, PISTÁCIE, OŘECHY, OVES, SOJOVÉ KLÍČKY, OTRUBY, ŽITO, ANGREŠT, ...
FOSFOR VE ŠVÝCARSKÝCH OLIGO ROZTOCÍCH BIOLIGO:
FOSFOR
Fosfor přispívá k:
- NORMÁLNÍMU ENERGETICKÉMU METABOLISMU
- NORMÁLNÍ FUNKCI BUNĚČNÝCH MEMBRÁN
- DRŽENÍ NORMÁLNÍHO STAVŮ KOSTÍ A ZUBŮ
Hojné množství fosforu v těle ukazuje jeho důležitost v různých tkáních, ale jeho působení není omezeno na pouze tuto funkci, protože má také zásadní roli ve spoustě enzymatických reakcích.
Fosfor, který je zprostředkován fosfatázami reguluje metabolismus vápníku a hořčíku, které mají zásadní roli v růstu a v procesech osifikace.
Prostřednictvím fosfolipidů jako zprostředkovatele zajišťuje fosfor integritu buněčné membrány. Fosfolipidy jsou, mimochodem, základními složkami nervových tkání. V mitochondriích zajišťuje energii potřebnou buňkou adenosintrifosfát (ATP) hydrolyzovaný ATPázou.
Nedostatek může vyvolat fyzickou a nervovou únavu, svalovou atonii a dokonce až zástavu dechu ( myšleno velmi závažný a dlouhodobý nedostatek), anémii, nebo rostoucí náchylnost k infekcím. Při nedostatku fosforu jsou kosti porézní a svaly slabé, bolestivé.
Nedostatek fosforu se může projevit lézemi, které mohou vyústit v osteomalacii.
Bílkovinná spongiózní látka zůstává nedotčena - je to anorganická spongiózní látka, která je poškozena - což má za následek celkové měknutí kostí.
U dětí nepříznivě ovlivňuje ukládání vápníku; v těchto případech vidíme křivici, zpomalení růstu a zvýšený výskyt zubního kazu.
Nedostatek fosforu ve stravě je vyjímečný a zcela velmi vzácný - nedostatek fosforu je spojen především s blokádou jeho metabolismu u nemocí jako je hypertyreóza a hypovitaminóza vitaminem D, dále u hemodialyzovaných pacientů a chronických alkoholiků.
Nedostatek fosforu se může zhoršit antacidy nebo barbituráty, nebo také během těhotenství.
Nedostatek fosforu je považován za jednu z příčin hypokalémie (pokles hladiny draslíku v krvi) s rizikem srdeční arytmie.
Fosfor se používá pro oligoterapeutické účely v případech: artrózy, osteoporózy, spasmofilie, respiračních křečí, tetanie, svalových křečí, Dupuytrenovy choroby, kontrakcí, myastenie, emoční a duševní únavy, dysfunkcí příštítných tělísek a sklerodermie.
Průměrná hodnota vlasové analýzy fosforu musí být mezi 135 a 275 ppm.
PŘELOŽENO Z PUBLIKACE:
Trace Elements - MICHEL A FREDERIC DEVILLE OTEC A SYN
Hořčík je obsažen v:
- MASO, TUŇÁK, CANDÁT, VAŘENÁ KUŘECÍ PRSA, ...
- TMAVÁ LISTOVÁ ZELENINA, BANÁNY, OŘECHY, CELOZRNNÉ OBILOVINY, DATLE, ČOKOLÁDA, ARTYČOKY, KEŠU, MANDLE, ...
HOŘČÍK VE ŠVÝCARSKÝCH OLIGO ROZTOCÍCH BIOLIGO:
HOŘČÍK
Hořčík přispívá k:
- SNÍŽENÍ MÍRY ÚNAVY A VYČERPÁNÍ
- ELEKTROLYTICKÉ ROVNOVÁZE
- NORMÁLNÍMU ENERGETICKÉMU METABOLISMU
- NORMÁLNÍ ČINNOSTI NERVOVÉ SOUSTAVY A SVALŮ
- NORMÁLNÍ SYNTÉZE BÍLKOVIN
- NORMÁLNÍ PSYCHICKÉ ČINNOSTI
- UDRŽENÍ NORMÁLNÍHO STAVU KOSTÍ A ZUBŮ
- PODÍLÍ SE NA PROCESU DĚLENÍ BUNĚK
Hořčík je královnou katalyzátorů, téměř všelékem. Stejně jako ostatní prvky je nezbytný pro katalýzu tak velkého množství enzymatických funkcí, které jsou základem našich dosavadních znalostí. To však neznamená, že je důležitější než železo, které katalyzuje pouze hemoglobin. Závažný nedostatek železa nebo hořčíku vede ke smrti. Je tendence být hořčíku v naší stravě skutečně nedostatek v důsledku zjemnění některých potravin. Proto je často během oligoterapie užitečný i příjem podle hmotnosti. Dlouhodobé průjmy (jako u Crohnovy choroby) a laxativní zneužívání zhoršují vstřebávání hořčíku. Diuretická léčba, osmotická diuréza (glykosurie) a alkoholismus zvyšují renální eliminaci hořčíku.
Je známo více než 300 katalytických účinků hořčíku. Nemůžeme je vyjmenovat všechny, ale zde jsou uvedeny ty hlavní:
Hořčík obnovuje rovnováhu nervového systému; vitamin B1, specifický pro tento systém, se bez něj nemůže aktivovat. V nervových buňkách vyvolává nedostatek hořčíku hyperexcitaci v mozkových strukturách v oblasti corpus striatum, mozkového kmene a hypotalamu, tedy zón, které řídí motoriku, neurovegetativní systém a nervový a endokrinní systém.
Příznaky nedostatku hořčíku v nervovém systému: nespavost, tetanický třes, křeče a spazmofilie, epilepsie, neuritida, neuralgie a závratě.
Příznaky motorické hyperexcitace: fascikulace, izolované svalové křeče, karpopedální křeče a syndrom neklidných nohou, zejména v noci. Jako neuromuskulární sedativum je důležité jeho doporučení v případech spazmofilie.
Příznaky senzorické hyperexcitace: parestézie (poruchy vnímání per ception) v končetinách a peribukální parestézie.
Pseudoneurastenie: poruchy koncentrace, deprese, psychická a fyzická náchylnost k únavě. Zvýšená citlivost na hypokapnii, pocity útlaku, záchvaty dušnosti. Zvýšená citlivost na hypokapnii, pocity útlaku, záchvaty dyspnoe (obtížné a bolestivé dýchání).
Hořčík je důležitým činitelem v metabolismu chrupavek a kostí. Zabraňuje celkovému stárnutí, zejména kůže, vlasů a nehtů.
Osteoartikulární poruchy: defektní osifikace, osteoporóza, artróza a křivice.
Trofické poruchy: lámavost vlasů a nehtů, parodontóza a sklon k tvorbě zubních kazů.
Při konkurenci s buněčným vápníkem snižuje vazodilatační a svalově kontrakční působení tohoto vápníku, což je zvláště významné pro srdeční sval. Studie navíc prokázala výrazný pokles poruch srdečního rytmu a úmrtí v důsledku kardiovaskulárních onemocnění v oblastech, kde je voda bohatá na hořčík.
Kardiovaskulární systém: komorové extrasystoly a tachykardie, anginózní bolesti, vazospazmy, arytmie, hypertenze, taktilní hypersenzitivita a pocity útlaku.
Hořčík se spolu s dalšími prvky podílí na metabolismu glucidů, lipidů a bílkovin.
ATPáza vyrábí energii buněk katalýzou hořčíku, čímž posiluje jejich odolnost, která v případě lymfocytů potencuje im- munoobranné mechanismy a chrání organismus před infekčními stavy. Tato energetická kontrola vysvětluje jeho působení v případech celkové únavy a předoperační a pooperační léčby.
Hořčík umožňuje syntézu nukleových kyselin a bílkovin. Působí protialergicky, protizánětlivě a proti stresu.
Endokrinní poruchy: hyper- a hypotyreóza a hyper- a hypoparatyreóza, pankreatitida, diabetes, dysmenorea (obtížná a bolestivá menstruace), hypermenorea, pozdní nástup menstruace. menstruace, poruchy frekvence
Gastrointestinální poruchy: střídání zácpy a průjmu, kolikové křeče Enterokolitida, Crohnova choroba, chronické poruchy jater.
Poruchy močových cest: močové kameny obsahující vápník, nefritida, poruchy diurézy.
Průměrná hodnota hořčíku ve vlasové analýze musí být mezi 20 a 190 ppm.
PŘELOŽENO Z PUBLIKACE: Trace Elements - MICHEL A FREDERIC DEVILLE OTEC A SYN
Chrom je obsažen v:
- MASO, JÁTRA, VEJCE, ...
- ZELENINA (SALÁT, RAJČATA,...), KAKAO, HOUBY, OVESNÉ VLOČKY, ...
HOŘČÍK VE ŠVÝCARSKÝCH OLIGO ROZTOCÍCH BIOLIGO:
CHROM
Chrom přispívá k:
- NORMÁLNÍMU METABOLISMU MAKROŽIVIN
- UDRŽENÍ NORMÁLNÍ HLADINY MAKROŽIVIN
Zásadní role chromu v metabolismu lipidů a sacharidů je nám známa již asi 15 let. Tím, že se váže na inzulin, umožňuje jeho transport k buněčným receptorům a v kombinaci s vitaminem B3 a dvěma aminokyselinami vytváří sloučeninu GTF (glukózový toleranční faktor), která je jedním z hlavních rozhodujících faktorem při indikaci diabetu. Jeho účinek na inzulin a lipogenezi se projevuje při léčbě obezity. Podílí se také na metabolismu nukleových kyselin, zejména na udržování strukturální integrity nukleových kyselin.
Snížení aktivity chromu vede ke zvýšení koncentrace mastných kyselin, triglyceridů a cholesterolu. Suplementace chromem chrání před arteriosklerózou.
Nedostatek chromu může nepřímo destabilizovat poměr zinku/chromu a vést k problémům s alergiemi a astmatem.
U diabetiků je vstřebávání chromu 2-3krát vyšší, než u zdravého jedince, jehož hladina chromu v krvi je příliš vysoká. Snížení obsahu chromu ve vlasech je pozorováno také u dětí a diabetiček, nikoli však u mužů. U jedinců s abnormální glukózovou tolerancí se ukazuje pomoci několika studií zlepšení během suplementace chromu, ačkoli se zdá, že příjem vápníku je účinný pouze u diabetiků s nedostatkem tohoto kovu.
Nedostatek chromu podporuje kardiovaskulární onemocnění nepřímo prostřednictvím inzulínu, který se podílí na metabolismu lipidů.
Studie z roku 1983 uvádí, že doplňky stravy zlepšují nejen glukózovou toleranci osob s hyperglykémií, ale zdá se, že chrom zlepšuje i hypoglykémii, což vede k domněnce, že chrom má vyrovnávací účinek.
Stres mění metabolismus chromu u pacientů trpících akutními infekcemi a v případech fyzických úrazů, což vede ke zvýšeným ztrátám chromu v moči. U osob s revmatoidní artritidou je snížený obsah chromu v séru a zvýšený obsah chromu v moči. U všech pacientů se selháním ledvin se u hemodialyzovaných pacientů zjistilo zvýšení sérového chromu, nepochybně v důsledku snížení jeho vylučování močí.
Průměrná hodnota chromu při analýze vlasů se musí pohybovat mezi 0,2 a 0,6 ppm.
PŘELOŽENO Z PUBLIKACE: Trace Elements - MICHEL A FREDERIC DEVILLE OTEC A SYN
JÓD
Jód přispívá k:
- NORMÁLNÍM ROZPOZNÁVACÍM FUNKCÍM
- NORMÁLNÍMU ENERGETICKÉMU METABOLISMU
- NORMÁLNÍ ČINNOSTI NERVOVÉ SOUSTAVY
- UDRŽENÍ NORMÁLNÍHO STAVU POKOŽKY
- NORMÁLNÍ TVORBĚ HORMONŮ ŠTÍTNÉ ŽLÁZY
- NORMÁLNÍ ČINNOSTI ŠTÍTNÉ ŽLÁZY
Jód je obsažen v:
- RYBY, PLODY MOŘE, MLÉKO, VEJCE, ...
- SŮL, MOŘSKÉ ŘASY, ...
JÓD VE ŠVÝCARSKÝCH OLIGO ROZTOCÍCH BIOLIGO:
MANGAN
Mangan přispívá k:
- NORMÁLNÍMU ENERGETICKÉMU METABOLISMU
- UDRŽENÍ NORMÁLNÍHO STAVU KOSTÍ
- NORMÁLNÍ TVORBĚ POJIVOVÝCH TKÁNÍ
- OCHRANĚ BUNĚK PŘED OXIDATIVNÍM STRESEM
Mangan je obsažen v:
- RYBY, PLODY MOŘE, ...
- ŠPENÁT, HRÁŠEK, OLIVY, OŘECHY, BORŮVKY, OBILOVINY, ...
MANGAN VE ŠVÝCARSKÝCH OLIGO ROZTOCÍCH BIOLIGO:
MĚĎ
Měď přispívá k:
- UDRŽENÍ NORMÁLNÍHO STAVU POJIVOVÝCH TKÁNÍ
- NORMÁLNÍMU ENERGETICKÉMU METABOLISMU
- NORMÁLNÍ PŘENOSU ŽELEZA V TĚLE
- NORMÁLNÍ ČINNOSTI NERVOVÉ SOUSTAVY
- NORMÁLNÍ FUNKCI IMUNITNÍHO SYSTÉMU
- NORMÁLNÍ PIGMENTACI VLASŮ A POKOŽKY
- OCHRANĚ BUNĚK PŘED OXIDATIVNÍM STRESEM
Měď je obsažena v:
- VNITŘNOSTI (JÁTRA), RYBY, KORÝŠI, ...
- OBILÍ, OŘECHY, KAKAO, ČOKOLÁDA, KÁVA, ČAJ, LISTOVÁ ZELENINA, ...
MĚĎ VE ŠVÝCARSKÝCH OLIGO ROZTOCÍCH BIOLIGO:
MOLYBDEN
Molybden přispívá k:
- NORMÁLNÍMU METABOLISMU SIRNÝCH AMINOKYSELIN
Molybden je obsažena v:
- HOVĚZÍ, HOVĚZÍ JÁTRA, LEDVINY, VEPŘOVÉ, RYBY, MEKKÝŠI, VEJCE, MLÉKO, ...
- SOJA, LISTOVÁ ZELENINA, HRÁŠEK, CELOZRNNÉ OBILOVINY, FAZOLE, ANGREŠT, ...
MOLYBDEN VE ŠVÝCARSKÝCH BOLIGO ROZTOCÍCH BIOLIGO:
SELEN
Selen přispívá k:
- NORMÁLNÍ SPERMATOGENEZI
- UDRŽENÍ NORMÁLNÍHO STAVU VLASŮ A NEHTŮ
- OCHRANĚ BUNĚK PŘED OXIDATIVNÍM STRESEM
- NORMÁLNÍ FUNKCI IMUNITNÍHO SYSTÉMU
- NORMÁLNÍ ČINNOSTI ŠTÍTNÉ ŽLÁZY
Selen je obsažena v:
- HOVĚZÍ MASO, VEPŘOVÉ MASO, RYBY, MĚKKÝŠI, ...
- ČESNEK, PARA OŘECHY, BROKOLICE, ...
SELEN VE ŠVÝCARSKÝCH BOLIGO ROZTOCÍCH BIOLIGO:
SÍRA
Síra přispívá k:
- NORMÁLNÍMU TKÁŇOVÉMU DÝCHÁNÍ
- NORMÁLNÍ STAVBĚ POJIVOVÉ TKÁNĚ
- DETOXIKAČNÍM MECHANISMŮM
- NORMÁLNÍ ORGANIZACI POLYPEPTIDOVÝCH ŘETĚZCŮ
- UDRŽENÍ NORMÁLNÍHO STAVU KŮŽE, VLASŮ A NEHTŮ
Síra je obsažena v:
- MASO, RYBY, MĚKKÝŠI, VEJCE, SÝRY, MLÉČNÉ VÝROBKY, ...
- LUŠTĚNINY, OBILOVINY, ...
SÍRA VE ŠVÝCARSKÝCH BOLIGO ROZTOCÍCH BIOLIGO:
VÁPNÍK
Vápník přispívá k:
- NORMÁLNÍ SRÁŽLIVOSTI KRVE
- NORMÁLNÍ ČINNOSTI SVALŮ
- NORMÁLNÍMU ENERGETICKÉMU METABOLISMU
- PODÍLÍ SE NA PROCESU DĚLENÍ A SPECIALIZACE BUNĚK
- NORMÁLNÍ FUNKCI NERVOVÝCH PŘENOSŮ
- NORMÁLNÍ FUNKCI TRÁVICÍCH ENZYMŮ
- JE POTŘEBNÝ PRO UDRŽENÍ NORMÁLNÍHO STAVU KOSTÍ A ZUBŮ
Vápník je obsažena v:
- MLÉKO, MLÉČNÉ VÝROBKY, ...
- ZELENINA - BROKOLICE, KAPUSTA, FYNYKL, PŔEK, ...
VÁPNÍK VE ŠVÝCARSKÝCH BOLIGO ROZTOCÍCH BIOLIGO:
ZINEK
Zinek přispívá k:
- NORMÁLNÍMU METABOLISMU KYSELIN, ZÁSAD, SCHARIDŮ, MAKROŽIVIN, MASTNÝCH KYSELIN A VITAMÍNU A
- NORMÁLNÍM ROZPOZNÁVACÍM FUNKCÍM
- NORMÁLNÍ SYNTÉZE DNA
- NORMÁLNÍ PLODNOSTI A REPRODUKCI
- NORMÁLNÍMU METABOLISMU
- NORMÁLNÍ SYNTÉZE BÍLKOVIN
- UDRŽENÍ NORMÁLNÍHO STAVU KOSTÍ, VLASŮ, NEHTŮ, POKOŽKY A ZRAKU
- UDRŽENÍ NORMÁLNÍ HLADINY TESTOSTERONU V KRVI
- NORMÁLNÍ FUNKCI IMUNITNÍHO SYSTÉMU
- OCHRANĚ BUNĚK PŘED OXIDATIVNÍM STRESEM
- PODÍLÍ SE NA PROCESU DĚLENÍ BUNĚK
Zinek je obsažena v:
- ÚSTŘICE, JÁTRA, MOŘSKÉ PLODY, SÝRY, ...
- CHLEBA, OVES, PŠENICE, ČOKOLÁDA V PRÁŠKU, ...
ZINEK VE ŠVÝCARSKÝCH BOLIGO ROZTOCÍCH BIOLIGO:
ŽELEZO
Železo přispívá k:
- NORMÁLNÍM ROZPOZNÁVACÍM FUNKCÍM
- NORMÁLNÍMU ENERGETICKÉMU METABOLISMU
- PŘENOSU KYSLÍKU V TĚLE
- NORMÁLNÍ TVORBĚ ČERVENÝCH KRVINEK A HEMOGLOBINU
- NORMÁLNÍ FUNKCÍ IMUNITNÍHO SYSTÉMU
- SNÍŽENÍ MÍRY ÚNAVY A VYČERPÁNÍ
- PODÍLÍ SE NA PROCESU DĚLENÍ BUNĚK
Železo je obsaženo v:
- MASO, RYBY, DRŮBEŽ, ...
- OBILÍ, CELOZRNÁ RÝŽE, KUKUŘICE, LUŠTĚNINY, ZELENINA, ...