ČISTÝ ORGANISMUS

07.10.2020

Dnes se podíváme na to, co je vhodné dělat pro to, abychom udrželi náš organismus čistý, a jak pročistit náš organismus z hlediska odvodňování, detoxikace jater a větších zátěží organismu.

Čistý organismus
Čistý organismus

První princip čistoty je: nezašpinit nebo co nejméně, a pravidelně čistit

Druhý princip čistoty je: nejíst více, než je třeba, a dávat pozor na správné pití (nepít při jídle, pít čistou vodu, KTERÁ JE PODSTATNOU ČÁSTÍ ČIŠTĚNÍ A UDRŽOVÁNÍ ČISTOTY NAŠEHO ORGANISMU (bez chemie, cukru, ...)

Třetí princip čistoty je: dodávat organismu, co potřebuje ve vhodném množství, kvalitě a přípravě (vaření)

Čtvrtý princip čistoty je: dodávat organismu, co je schopen použít, a vyloučit přírodně, co nepotřebuje

Pátý princip čistoty je:uvědomit si při změnách váhy nebo nemoci, co se děje v našem myšlení (naštvání/zloby, obavy/strachy, emotivní aspekty ve vztazích s partnerem/partnerkou, dětmi ..., práce, a mnoho jiných emotivních tlaků). Čistá mysl je podstatnou částí naší globální čistoty.

Co to znamená z hlediska našeho zdraví? Je velmi důležité respektovat nejen to, že naše strava má být pestrá, ale i respektovat různé rozměry, které jsou vhodné pro náš organismus, naši bytost.

O jaké rozměry se jedná?

Dnes je povinné uvádět na potravinách 7 údajů ohledně obsahu: energetická hodnota, tuky, nasycené mastné kyseliny, sacharidy, a z toho cukry, bílkoviny, sůl.Ohledně těchto údajů je vhodné si položit důležité otázky:

Je to vše, co je třeba zohledňovat?

Jsou to všechny podstatné informace, které máme respektovat?

Kdo rozhoduje o druhu těchto povinných informací?

Dejme příklady: ať je to u jogurtů, nápojů a mnoha jiných potravin, jak si umí náš organismus poradit s rafinovaným cukrem? Na to není stavěn. Náš organismus si velmi dobře poradí s medem nebo fruktózou ze zralého ovoce, ale s rafinovaným cukrem? Když v jednom malém jogurtu nebo ve skleničce slazených nápojů najdete několik kostek rafinovaného cukru, je to v pořádku?

Dnes se podíváme na další aspekty, které je vhodné zohledňovat, a každý z Vás si vybere, co se mu zdá podstatné.

SLOŽENÍ A OBSAH STOPOVÝCH PRVKŮ

SLOŽENÍ A OBSAH STOPOVÝCH PRVKŮ: přibližně 0,01 % naší váhy (neboli 7 gramů na 70 kilo) jsou zodpovědné za katalýzy (nezbytné přírodní chemické reakce v našem organismu, více než 1018 každou vteřinu). ANO, TYTO STOPOVÉ PRVKY MUSÍME DODÁVAT ORGANISMU, JSOU NEZBYTNÉ PRO NAŠE ZDRAVÍ. Mezi ně patří i prvky jako Selen, Chróm, Molybden, ... kdo ví, v jakých potravinách je najdeme? Jsou to často pouze miligramy, ale bez nich to nejde.

Když jsme zaneseni na různých úrovních našeho organismu, ukazuje nám to, že je třeba dodat organismu ty specifické prvky, které tělo potřebuje. Je vhodné něco změnit a přizpůsobit se.

Potraviny mají obsahovat pouze prvky, které náš organismus umí přírodně rozložit, použít a vyloučit.

OBSAH PRIMÁRNÍ ENERGIE

OBSAH PRIMÁRNÍ ENERGIE (odlišné od energetické hodnoty na obalech). A zde uvedeme především 2 rozměry: pojem sluneční energie B) a pojem celkového energetického přínosu C).

1.Primární energetický přímý přínos od slunce: což jsou veškeré rostliny (zelenina, saláty, ovoce, obilí, ...), které rostou v přírodě a jsou přirozeně vystaveny slunečním paprskům.

Jak víme, tak v přírodě máme 2 hlavní skupiny zvířat :

a) býložravci (sloni, krávy, koně, ovce, kozy, ...)

b) masožravci (šelmy, pavouci, žraloci ...)

Je zajímavé, že člověk používá většinou pro své stravování pouze kategorii a) (ponecháme těch pár výjimek stranou).

Je pravděpodobné, že jsme všichni zažili rozdíl, když jíme zralé ovoce, které jsme právě utrhli ze stromu, a ovoce, které je sklizeno před dozráním a pak rozváženo do obchodů bez ohledu na zralost.

Ano, ovoce zralé ze stromu obsahuje mnoho sluneční energie, i fruktózy (sladkosti), kterou náš organismus velmi přirozeně transformuje na energii (oproti rafinovanému cukru).  

2.Sekundární energetický přínos: To znamená jíst to, co již neobsahuje primární energii (nebo méně). Když jíme maso býložravců, tak to většinou je transformovaná rostlinná potrava (která obsahuje primární sluneční energii na sekundární), ale tu primární energii již použilo zvíře.

3.Terciální energetický přínos: To znamená jíst to, co již spotřebovalo tu primární energii, a navíc bylo transformováno nevhodným mražením, smažením, pečením nebo vařením. Při každém zákroku potraviny ztrácí energii.

ENERGETICKÁ HODNOTA

 Z HLEDISKA FREKVENCÍ

Energetickou hodnotu z hlediska frekvencí (viz tabulka), podle které se dají měřit energetické hodnoty a stav potravin, osob, místa ...

To znamená, že potraviny nám mohou přinášet energii a opravdu nás živit nebo dokonce nic nepřinášet anebo i škodit.

Například: co se děje, když náš organismus dostane nezralé ovoce? Nedostává vitalitu, těžce tráví, často tvoří kyselost. Z toho vznikají, jako z rafinovaného cukru, pesticidů, a mnoha dalších, potíže s klouby, dna, ....

Dnešní doba přináší nádhernou možnost přístupu k informacím. Tento fakt však od nás vyžaduje čím dál tím více rozlišování a soudnost:

Často slyšíme jednu informaci a pak pravý opak ohledně potravin, co je zdravé anebo není. O mnoha potravinách čteme články s opačnými informacemi. Jak je to možné?

Proč tomu tak je? Často to je podle zájmů. Mnoho článků, zpráv o výzkumu, lobby, se provádějí a píší účelově. Jsou články, které jdou do podstaty a zákonitosti přírody, a je pouze na nás pochopit ty zákony přírody a rozpoznávat to, co je vhodné pro naše zdraví a co ne. Pouze my jsme zodpovědní za naše zdraví, co jíme, čemu věříme ...

A k tomu je nezbytné sledovat reakce našeho organismu: jak co trávíme, po jakém jídle nebo pití se cítíme dobře nebo méně dobře, jakou máme energii po jídle, jak probíhá vstřebávání, jak se cítíme, když něco jíme dlouhodobě, jak reaguje naše váha (například, když někdo zkouší jíst nějakou dobu jenom hamburgery ..., a přitom v reklamách to vypadá velmi zdravě ... ), zeptejte se vašeho srdce, co je pro vás vhodné.

Konflikt zájmů mezi zdravím a penězi: představme si, že by léky vše a všechny obyvatele vyléčily, z čeho by žil celý farmaceutický průmysl? Jak se farmaceutická firma vypořádává s konfliktem mezi výdělkem a zdravím pacientů, je jejich svědomí. Všichni víme, že monopol vede často k nevhodnému chování. Antimonopolní úřady udělují pokuty. Ale není farmaceutický průmysl de facto monopol? Prosím vás, to neznamená, že farmacie nemá své oprávnění, ale pouze to, že možná není úplně vhodné zakazovat (nebo utlačovat) jiné přírodní metody léčení, které se již praktikují mnoho století. Již existovaly systémy, ve kterých lékaři byli placeni za to, že jsou lidé zdraví a ne nemocní. To vyžaduje věnovat se prevenci. Když se podíváme, kolik peněz proplácejí pojišťovny za preventivní léčení nebo nápravné - je to velmi relevantní. Kolik času věnuje vláda a celá státní správa (která je placena z našich daní) tomu, aby se od malička děti vzdělávaly v oblastech zdraví, aby se objektivně informovalo o tom, co je přírodní a biologické, jaké mohou být důsledky nevhodného stravování, informace pro občany, aby si mohli vybrat zodpovědně to vhodné pro jejich zdraví, s moudrostí se starali o osobní rozvoj občanů a státu, atd...?

Žijeme v nádherné době, máme na výběr. Je to na nás, co děláme, jak se stravujeme, a my rozhodujeme o tom, kam to vše má směřovat. Když přestaneme věřit reklamám a budeme kupovat to, co je vhodné, průmysl přestane přirozeně a ekonomicky vyrábět to, co se neprodává. Naše zodpovědnost.

Navíc, ohledně potravin a v nich obsažené energie, máme 2 rozměry, které je vhodné respektovat.

První je absolutní hodnota, což je, jakou energii daná potravina obsahuje a nám může přinést.

Druhý rozměr je relativní hodnota, což znamená, jaký má přínos pro nás osobně.

Vezmeme příklad potraviny, která má energetickou (první rozměr) hodnotu 10. Když ji bude jíst osoba, která je unavená a má osobní energetickou úroveň 5, bude přínosem. Ale když naše osobní energetická úroveň je 30 ..., budeme potřebovat vyrovnávat / kompenzovat nižší energii na naši úroveň, což bude vyžadovat i výdaj energie k vyrovnání na 30.

TVOŘENÍ KYSELOSTI (NEBOLI ROVNOVÁHA pH)

V předchozím článku jsme se již zmínili o pH organismu (zdravě 7,2, krev kolem 7,4). Pro naše zdraví je vhodné pochopit, že když jíme nezralé ovoce a zeleninu nebo pijeme nevhodné víno (často šampaňské), šťávy, ... můžeme tvořit v organismu kyselost a ta nám pak naše tělo poškozuje.

Jsou potraviny, které jsou kyselé jako například citron, které však netvoří kyseliny v těle, naopak jsou zásadité a kyselost snižují.

GLYKEMICKÝ INDEX (GI) POTRAVIN

Jsou zajímavé statistiky ohledně počtu diabetiků (Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR):

- v roce 1975 bylo v ČR dle statistik 234 071 oficiálně postižených

- v roce 2018 se počet diabetiků pohybuje kolem 900 000

A navíc v těchto údajích nejsou obsaženy osoby, které se neléčí nebo mají potíže, ale nejsou úplně nemocní ... neuvěřitelné, že si nikdo neklade otázku proč.

Že by naše strava, a to, co se může prodávat, mohlo mít "zásluhu" na tomto závažném faktu?

Jeden, málo známý index (Glykemický Index GI), je velmi často podceňován, ale v podstatě má neuvěřitelný vliv na produkci inzulínu (který pak může způsobovat nevhodné fungování organismu jako je diabetes).

Například pivo - pro mnoho lidí je nemožné vypít pouze jedno pivo a neobjednat další. Důvod spočívá v tom, že pivo má velmi vysoký glykemický index. A může rozhodit proces produkce a zastavení produkce inzulínu. Co se děje při požívání potravin s vysokým GI? Sníme potravinu s vysokým GI, což nastartuje velkou produkci inzulínu, inzulín v plné produkci vše zpracuje a najednou nemá co zpracovávat. Tím můžeme pocítit potřebu doplnit ho potravinou (dalším pivem), aby inzulín plnil svou přirozenou roli, a to pak pokračuje...

Krátká informace ohledně alkoholu (vhodný, který netvoří kyselost organismu): je pro nás v rozumné míře velmi vhodný do 0,6 až 0,8 promile = 1 až 2 skleničky vína. Alkohol má uvolňující (povoluje inhibice) účinky a umožňuje naše pochopení. Rčení "In vino veritas" je opravdu velmi vhodné pochopit.

Zároveň není možné vše shrnout v krátkém článku, a proto vřele doporučuji se o toto téma zajímat do hloubky, počet diabetiků neuvěřitelně stoupá ... a je nezbytné pochopit celý princip. Jsou zajímavé knihy a rádi Vám je doporučíme v případě Vašeho zájmu. Je vhodnější předejít anebo vyléčit, než ...)

Glykemický index (zkratka GI) je hodnota, která udává rychlost využití glukózy (sladký C6H12O6) tělem z určité potraviny. Exaktně je GI definován jako plocha pod křivkou glykémie (krevní cukr) během dvou hodin po požití dané potraviny, vyjádřená jako procento plochy pod křivkou po požití stejného množství sacharidů ve formě čisté glukózy. Vychází se z toho, že glukóza má glykemický index roven 100. Například celozrnný chléb má GI = 65, tudíž glukóza obsažená v celozrnném chlebu je tělem využita za cca 2krát delší dobu než glukóza v čistém stavu. Glykemický index ovlivňuje mnoho faktorů, jako je obsah vlákniny, postup přípravy, délka vaření dané potraviny apod. Hodnotu GI potraviny nelze brát jako jediný faktor ovlivňující reakci glykémie, protože rychlost vstřebávání glukózy do krve také ovlivňuje celkové množství tráveniny v žaludku (čím více potravy žaludek dostane, tím rychleji se tělo snaží potravu ze žaludku dostat pryč ⇒ trávení i vzestup glykémie je tudíž rychlejší). Pro praxi to znamená, že z potravin s nižším GI dovede tělo lépe získat a využít glukózu, kterou tyto potraviny obsahují. Také potraviny s nízkým GI nezatěžují organismus velkými výkyvy hladiny glykémie, které mohou přispívat ke vzniku diabetu II.typu.

GLYKEMICKÝ INDEX

HODNOTA

POTRAVINY

NÍZKÝ

Nižší než 55

ovoce a zeleniny, saláty, ořechy, tmavá rýže, fruktóza, černý chléb, zelí, houby ....

STŘEDNÍ

Mezi 55 a 70

rýže bílá, kuskus, zavařenina, brambory vařené v páře, banán, meloun (medový, žlutý), ...

VYSOKÝ

Více než 70

70 - 80 nudle, mouka bílá, kaše, pizza, ...

80 - 95 Chipsy, vařená mrkev, corn flakes, bramborová kaše instantní, bageta,

100 Glukóza ... 110 Pivo

Podívejme se na to, co běžně děláme s naší bytostí, když pijeme kávu s cukrem

Je zvykem si dát ráno "dobrou" kávu s cukrem a mlékem.

Podívejme se na to z různých hledisek:

  1. Na energetické úrovni káva blokuje příjem informací (nápadů, myšlenek, ...)
  2. Rafinovaný cukr je pro náš organismus nerozložitelný
  3. Mléko není vhodné pro dospělé (v přírodě není savec, který by se v dospělém věku krmil mlékem). V přírodě pijí zvířata vodu a jedí to, co jim příroda dává k dispozici v přirozené formě. Smetana, máslo, některé sýry jsou odlišné od mléka
  4. ....

Nebudeme tvrdit, jestli někdo má nebo nemá pít kávu s mlékem a s cukrem nebo ne, ale je vhodné si uvědomit, co se děje na různých úrovních v našich bytostech, když ji pijeme. Každý je zodpovědný za své zdraví a má právo dělat, co si přeje. Pouze je zajímavé, že se pak lidé diví, že jejich krevní tlak není v pořádku, zanešené cévy, kyselost, ...

ČIŠTĚNÍ ORGANISMU

Pro zjednodušení můžeme porovnat analogicky čistění organismu s praním prádla. Kdo pere prádlo v kávě, ve slazených barvených nápojích, nebo v omáčkách, ...? Nikoho takového neznám. V co nejčistší vodě, do které se dávají prostředky, které odstraňují skvrny (podobně jako odkyselení).

Základním pravidlem je, že když dodám organismu čistou vhodnou vodu, umožňuji celému organismu, aby mohl vylučovat potem nebo močí co nepotřebuje. Když mu dodám rafinovaným cukrem nebo jiným nevhodným prostředkem slazenou vodu s bublinkami ... Co se děje? Bublinky jsou CO2, - oxid uhličitý, který z těla přirozeně vylučujeme ... proč nutit organismus, aby musel vylučovat více? Rafinovaný cukr víme... atd...

Vhodná voda, nejen že organismus nezanáší, ale umožňuje vhodně čistit .... Vylučovat z těla přebytečné.

Vhodné jídlo, jako vše na začátku, vyžaduje trochu učení, ale pak je to přirozené, zdravé a jednoduché.

PÁR PŘÍKLADŮ PRO PROČIŠTĚNÍ ORGANISMU.


Toto není jediný přístup k pročištění a existuje mnoho jiných možností, jak si pročistit různé části našeho těla.

Jako nezbytný základ je vhodné dodávat veškeré stopové prvky. Nejlépe z vhodné stravy. Když je třeba doplňovat nezbytné minerály mimo stravu, je vhodné je dodávat, pro jejich správnou účinnost, ve formě, která nemusí jít přes trávicí trakt (žaludek, střeva, ...), a to v tekuté a ionizované formě. A to z toho důvodu, že je mnoho případů, kdy trávící systém není schopen vytěžit z potravin to, co je třeba.

Existuje mnoho faktorů, proč se náš organismus zanáší: potíže najít biologické výrobky (bez pesticidů, bez konzervantů, bez barviv, vhodně připravené, zralé, bez rafinovaného cukru, ...). Často nevíme, co opravdu potřebujeme, jak vhodně potraviny připravovat, jaké mají opravdové hodnoty pro náš organismus (viz tento článek a schéma měření...).

Co kdybychom se pokusili opravdu vhodně se starat o naše zdraví, přestali věřit často zavádějícím reklamám nebo pouze levným cenám (například u masa, za jakých podmínek se dá vyrábět levné kuřecí maso, kolik hormonů a antibiotik najdeme v tom mase, kolik stresu ta zvířata zažila?). Kolik pesticidů je na obilí, na ovoci či zelenině, které konzumujeme? A je náš organismus stavěn na to, aby trávil a vylučoval tyto prvky? Je náhoda, že to, čemu se běžně říká civilizační nemoci, se tak množí, a že je třeba čím dál tím více peněz pro udržení lidstva takzvaně zdravého?

A co kdybychom vzali za zásadní pravidlo stravovat se lépe místo více, preventivně a ne se dodatečně léčit.

Ano, naše organizmy potřebují vyrábět energii. A když ji tělu nedodáváme ve vhodné kvalitě, pak často musíme doplňovat nevhodným množstvím... k zamyšlení.

Samozřejmě, že nesmíme zapomenout na naší energetickou část bytosti, kde zanášení různých bodů má základní vliv na naše fyzické zdraví. Jako například, když se rozčilujeme nebo je nám líto. V podstatě to pouze znamená, že nepřijímáme události, které nejsou podle našeho chtění. Tím tvoříme nepříjemnou energii pro sebe a pro ostatní, která se pak projeví na úrovni těla. Tělo má za roli nám ukazovat (nemocí, bolestí, ...) to, co máme zpracovat a vhodně pochopit dle zákonitosti přírody.

Následující tabulka neobsahuje všechny možnosti, jak pročistit náš organismus, ale zajímavé informace, které doporučuji vyzkoušet:

PŘÍZNAKY

POTŘEBNÉ STOPOVÉ PRVKY

ROSTLINOVÉ

ESENCIÁLNÍ OLEJE

Zažívací potíže (i játra, žlučník ...)

Zinek, Síra, Mangan, Chrom

Černá ředkve

Rozmarýn

Střeva (zácpa)

Hořčík, Zinek, Síra, Mangan

Švestky

Estragon

Diuréza, odvodnění

Hořčík, Draslík, Fosfor, Jód

Jalovec obecný

Jalovec obecný

Hlubší pročištění organismu

Hořčík, Fosfor, Selen, Vápník, Molybden, Zinek, Fluor, Síra

Chlorela

Nadváha

Hořčík, Mangan, Draslík, Zinek, Jód, Chrom, Síra,

Černá ředkev, Pampelišky, Jalovec, Kopřivy, Švestky, ...

Jalovec obecný

Odkyselení (potíže s klouby, dna, ...)

Zásaditá směs

vysvětleno v předchozím čísle

A hlavně nikdy nezapomeňme na základ našeho zdraví s vhodnou celkovou remineralizací.

Proto je vhodné poslouchat své srdce (hluboké cítění), co je opravdu vhodné, a ne pouze naše emoce či pusu.

Když jsme zdraví a máme energii, ukazuje to, že dodáváme našemu organismu vše, co potřebuje ve vhodném množství s respektem k různým rozměrům potravin.

Dodat našemu organismu dostatek prvků, které jsou zodpovědné za čištění a vylučování z těla toho, co nepotřebujeme.

A nezapomeňme, že vhodně myslet, hýbat se, vhodně se živit, a to vše s Láskou, jsou základy našeho zdraví, štěstí a radosti.


Přeji Vám krásnou životní cestu

P. Boháč


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11